IMPACT – Fundatia Noi Orizonturi

IMPACT – educaţie prin proiecte de serviciu în folosul comunităţii.

Un factor determinant în integrarea socio-economică a unui tânăr este gradul de dezvoltare al abilităților de viață, însă școala nu-i pregătește pe tineri pentru a trăi într-o lume competitivă, pentru a face față problemelor și pentru a reuși pe cont propriu.

Serviciul în folosul comunității transformă abandonul școlar, absenteismul, rezultatele slabe și rata mica de promovabilitate la examenele și evaluările naționale în abilitatea de a rezolva probleme, disciplină, gândire critică, motivație pentru învățare, perseverență, creativitate, leadership.
Transformarea tinerilor se produce încă din faza de identificare a unei probleme în comunitate și continuă pe tot parcursul procesului de implementare a proiectului de serviciu în folosul comunității, transformându-se, la final, într-o lecție importantă, care poate fi aplicată și în alte contexte de viață.